لوازم بیل مکانیکی

لوازم بیل مکانیکی

لوازم بیل مکانیکی | قیمت لوازم بیل مکانیکی و لوازم یدکی بیل مکانیکی کوماتسو

 

بیل مکانیکی چیست؟

بیل مکانیکی از ماشین آلات سنگین عمرانی، مهندسی و راهسازی به حساب می آید. این ماشین شامل بازوی مفصلی (دکل و استیک)، باکت و کابین گردان در قسمت بالا و زنجیر یا چرخ پلاستیکی در زیر می باشد.

بیل مکانیکی، ارتقاء یافته ی بیل های بخار است. از قابلیت های این ماشین می توان به نصب چکش (پیکور) که بسیار پرکاربرد می باشد و نصب مته، سنگ جت، قیچی فلزبر، چنگک، گراپ و ... اشاره نمود. نصب چکش هیدرولیکی یا پنوماتیک به جای باکت بیل مکانیکی، این امکان را فراهم می کند که سطوح و حجم های سنگی یا بتنی را بوسیله مجموعه بیل و چکش تخریب کرد. زیرا بنا به دلایلی نمی توان آنها را با مواد منفجره یا کمپرسور تخریب نمود.
لازم به ذکر است که بدلیل حجم کم باکت و هزینه زیاد نگهداری آن، برای خاک های نرم و با حجم زیاد، لودر وسیله اقتصادی تری می باشد. اما بدلیل رانش ایجاد شده برای ساختمان های اطراف، مورد اطمینان کارهای شهری نیست. این موضوع باعث برتری بیل مکانیکی شده است.

لوازم بیل مکانیکی

انواع بیل مکانیکی

انواع بیل مکانیکی عبارتند از:

3- بیل مکانیکی چرخ لاستیکی

از این نوع بیل مکانیکی در عملیات ساختمان سازی و راهسازی استفاده می شود. زیرا نسبت به انواع دیگر بیل مکانیکی سرعت حرکت بیشتری دارد. بیل مکانیکی چرخ لاستیکی، دارای توان کمتری برای حمل بار و تجهیزات است.

2- بیل مکانیکی چرخ زنجیری

بیل مکانیکی چرخ زنجیری برای جابجایی وسایل سنگین در جهت حفاری های بزرگ کاربرد دارد. این ماشین به راحتی در سطوح شیب دار، لغزنده، مرتفع و پر از شن و سنگ حرکت می کند. همچنین انتقال تجهیزات بوسیله این ماشین آسان است. زیرا می توان دنده های آن را تعویض نمود. موتور بیل مکانیکی چرخ زنجیری از قدرت بالایی برخوردار است. این نوع بیل مکانیکی سرعت پایینی دارد که حدود 5.5 تا 7 کیلومتر در ساعت می باشد.
بیل مکانیکی زنجیری گزینه ای مناسب برای استفاده در عملیات خاکی است. زیرا به صرفه تر بوده و نسبت به انواع دیگر بیل مکانیکی، سریع تر عمل می کند.
سطح چرخ بیل مکانیکی زنجیری، پهن است. به همین دلیل در زمین های سست یا خاک نرم، فشار کمی بر روی خاک وارد می کند. پس برای اجرای پروژه در چنین مکان هایی بسیار مناسب می باشد.

1- بیل مکانیکی کامیونی

یکی از ابتدایی ترین انواع بیل مکانیکی، مدل کامیونی است. در ساختار این وسیله، یک کابین تعبیه شده و بازوی آن از طریق فرمان به حرکت در می آید. در بیل مکانیکی کامیونی، کابین به صورت ثابت در پشت کامیون قرار داده شده و قابلیت چرخش دارد.

6- بیل مکانیکی عنکبوتی

بیل مکانیکی عنکبوتی برای اولین بار به منظور استفاده در زمین های صخره ای ساخته شد. اما بر خلاف تصور عملکرد آن در اجرای پروژه ها چندان موفق نبود. این امر دلایل مختلفی دارد. از این دلایل می توان به رانندگی سخت با این نوع ماشین و هزینه تولید و نگهداری بالای آن اشاره نمود.

5- بیل مکانیکی کششی

بیل مکانیکی کششی از یک اتاقک فرمان، جرثقیل، جام بیل کششی و کابل های لازم جهت قسمت های مختلف تشکیل شده است. این ماشین برای حفاری، خاکبرداری پی و مکان هایی با فضای کار محدود، کاربرد دارد. نوع بیل در این مدل به دو شکل بیل با جام پهن و با جام عرض کم می باشد. برای حفاری های آسان و مکان هایی که سختی زیادی ندارند، از جام پهن و برای مکان هایی با زمین های سخت از جام با عرض کم استفاده می شود. این مدل را با نام های بیل مکانیکی با جام معکوس و کج بیل نیز می شناسند.

4- بیل مکانیکی بکهولودر (Backho loader)

بکهولودرها نمونه ای دیگر از بیل های مکانیکی می باشند که ترکیبی از لودر و بیل مکانیکی هستند. ساختار این مدل به گونه ای می باشد که یک لودر در جلو و یک بیل در عقب آن تعبیه شده است. بکهولودر برای انجام عملیات های سبک، برداشتن موانع، خاکبرداری های سبک و لوله گذاری کانال های کوچک و متوسط کاربرد دارد. این مدل بیل مکانیکی دارای انواع مختلفی می باشد که از جمله می توان به بکهولودر ثابت، گردان و کشویی اشاره نمود.

9- بیل مکانیکی منقاری

بیل مکانیکی منقاری برای مصارف مختلفی مانند انجام عملیات لایروبی، اجرای حفاری های قائم، حمل و انتقال بار به صورت قائم، حمل و جابجایی مصالح (مانند ماسه، شن، ذغال سنگ و ...) مورد استفاده قرار می گیرد.

8- بیل مکانیکی با سیستم کابلی

در ساخت این مدل از یک اتاقک گردان بر روی چرخ و یک بیل استفاده شده است. بیل مکانیکی با سیستم کابلی در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی موجود می باشد.

7- بیل مکانیکی شاول

بکهولودرها نمونه ای دیگر از بیل های مکانیکی می باشند که ترکیبی از لودر و بیل مکانیکی هستند. ساختار این مدل به گونه ای می باشد که یک لودر در جلو و یک بیل در عقب آن تعبیه شده است. بکهولودر برای انجام عملیات های سبک، برداشتن موانع، خاکبرداری های سبک و لوله گذاری کانال های کوچک و متوسط کاربرد دارد. این مدل بیل مکانیکی دارای انواع مختلفی می باشد که از جمله می توان به بکهولودر ثابت، گردان و کشویی اشاره نمود.

لوازم بیل مکانیکی

به طور کلی می توان لوازم بیل مکانیکی را به 6 دسته تقسیم بندی کرد.
  • لوازم موتوری

از قطعات موتوری می توان به بوش موتور و تسمه سفت کن اشاره نمود.
بوش موتور: قطعه ای چدنی یا فولادی است که در درون بلوک سیلندر قرار می گیرد. وظیفه ی بوش موتور، ایجاد محیطی مناسب برای حرکت پیستون است. زیرا شکل بوش سیلندر، استوانه ای می باشد. این قطعه را می توان به صورت گریز از مرکز تولید نمود. بوش موتور به گونه ای طراحی می شود که بتواند در برابر گرما دوام آورد.

تسمه سفت کن: مهمترین وظیفه این قطعه، کنترل حرکت دورانی تسمه و انتقال قدرت موتور در بین اجزای دیگر می باشد. همچنین عملکرد واتر پمپ و دینام به تسمه سفت کن وابسته است.

  • قطعات هیدرولیک

پیستون و پمپ هیدرولیک از قطعات مهم هیدرولیک هستند.

پیستون هیدرولیک: این قطعه در سیلندر یا روتور قرار می گیرد تا در تبدیل انرژی به انرژی هیدرولیکی به پمپ کمک کند. این پیستون مانند تمامی پیستون ها، سوخت و هوا را با یکدیگر مخلوط می کند تا به پمپ برای ساخت انرژی هیدرولیک کمک نماید.

پمپ هیدرولیک: این قطعه نقش قلب را در سیستم های هیدرولیک دارد. به گونه ای که انرژی مکانیکی تامین شده توسط موتورهای الکتریکی، احتراق داخلی و ... به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند. در حقیقت پمپ هیدرولیک، انرژی سیال را در یک سیکل هیدرولیکی یا نیوماتیکی افزایش می دهد تا در زمان و مکان مورد نیاز از آن استفاده کند.

  • سیل کیت

از قطعات سیل کیت علاوه بر کیت جک بالابر، کیت پمپ هیدرولیک و کیت تعمیر جک استیک می توان به موارد زیر اشاره نمود.

اویل رینگ: اویل رینگ بر روی پیستون قرار می گیرد و اجازه هر گونه نفوذ را به روغن نمی دهد. اینگونه پیستون به صورت بهینه کار می کند. از وظایف دیگر این قطعه جلوگیری از فرسودگی، سایش بین پیستون و سیلندر است. همچنین اویل رینگ در انتقال حرارت بین پیستون و سیلندر، نقش مهمی دارد.

کیت شیر کنترل: شیر کنترل یکی از اجزای دستور دهنده در پمپ هیدرولیک به شمار می رود. این قطعه، میزان دبی ورودی و خروجی پمپ ها را کنترل می کند. همچنین فشار پمپ را تعیین می نماید. کیت شیر کنترل در بین کیت ها از نقش مهمی در آب بندی آنها برخوردار است.

  • قطعات پمپ انژکتور

قطعات پمپ انژکتور، زیاد است. اما مهمترین آنها المنت پمپ انژکتور و سوزن انژکتور می باشد.

المنت پمپ انزکتور: یکی از مهمترین اجزا اصلی پمپ انژکتور یا گازوئیل، المنت است. این قطعه در پمپ نقش احتراقی دارد و باعث انتقال سوخت و آزاد شدن نیروی سوخت می شود.

سوزن انژکتور: این قطعه از نظر عملکرد، قطعه ای بسیار حساس است. نحوه پاشش غلط سوخت به داخل محفظه احتراق موتور باعث احتراق ناقص، پایین آمدن بازدهی موتور و دود کردن موتور در زمان انجام کار می شود.

  • لوازم زیربندی

از لوازم زیربندی می توان باکت، سرندی، رولیک، ریپر، فنر زنجیر سفت کن، پیچ کفشک و انواع ناخن های باکت را نام برد. اما مهمترین آنها ریپر و انواع ناخن های باکت هستند.

انواع ناخن های باکت: ناخن ها یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین قطعات ماشین آلات راهسازی هستند. این قطعات خیلی سریع از بین می روند. زیرا در برابر فرسایش شدید و اصطکاک بسیار زیادی قرار دارند. به همین دلیل کیفیت و دوام ناخن ها بسیار مهم می باشد.

ریپر: شیار زن یا ریپر، قطعه ای دراز و چنگال مانند است که کار هموار کردن زمین های سخت و ناهموار را بر عهده دارد. شیار زدن صخره ها باعث تقسیم شدن سطح زمین به سنگریزه ها و قطعات کوچک تر می شود. در نتیجه جابجایی آن را آسان تر می کند.

  • قطعات فیلتر اگزوز

فیلتر آب، پیش فیلتر فن دار، خاک گیر هواکش، فیلتر المنت، فیلتر روغن، فیلتر گازوئیل، انواع اگزوز، خرطومی اگزوز و فیلتر هیدرولیک از این قطعات می باشند.

پیش فیلتر فن دار: در این لوازم بیل مکانیکی از عناصر در این محصول از عناصر فیلتر هوا و سیستم های کامل آن با جریان هوا تا 1500 cfm استفاده شده است. این محصول کاملا ایرانی می باشد.

فیلتر گازوئیل: با  تسویه گازوئیل مصرفی از آلاینده های جامد و مایع (آب) از مشکلاتی مانند افت فرکانس در هنگام زیر بار رفتن دستگاه، استارت نشدن دستگاه، پرش موتور دیزل و … جلوگیری می کند.

امروزه بیل‌ های مکانیکی بسیار پیشرفته ‌ای وجود دارند. علاوه بر دسته های گفته شده، از لوازم بیل مکانیکی می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود.

2- سطل

سطل ها رایج ترین اتصالاتی هستند که در بیل مکانیکی دیده می شوند و برای خاکبرداری ها از آنها استفاده می شود. این اتصالات فولادی، لبه های دندانه مانند دارند که می توانند قابلیت حفاری و حرکت چسبان را فراهم کنند. سطل ها در انواع مختلفی عرضه می شوند. از متداول ترین آنها می توان سطل خندق که برای درجه بندی سنگ ها طراحی شده و سطل ترانشه ای که برای حفر سنگرها استفاده می شود، را نام برد.

1- سر بیل

سربیل قسمتی است که عملیات نهایی را بر روی سنگ یا خاک انجام می دهد.
قسمت جلویی بیل مکانیکی که با زمین تماس دارد را به نام باکت (Bucket) می‌ شناسند. کلمه‌ ی باکت به معنی سطل می باشد. زیرا مقدار زیادی خاک در آن جمع می‌ شود. این قسمت می تواند بسیاری از لوازم حفاری دیگر را به خود متصل کند و عملیات حفاری متفاوتی را انجام دهد. به عنوان مثال پیکور (‌چکش هیدرولیکی)‌ می تواند قدرت بسیاری را برای خرد کردن انواع سنگ تامین کند. از جمله لوازم دیگر می توان به ریپر، ویبراتور، چنگک و … اشاره نمود.

4- شکن

شکن ها شبیه چکش های جک هستند. اما از نظر اندازه، بسیار بزرگتر می باشند. این اتصالات با توانایی تامین حداکثر 1000 پوند انرژی ضربه ای می توانند به سطوح سخت تری مانند سنگ و بتن بشکنند.

3- گیره

گیره ها به اپراتورهای بیل مکانیکی اجازه می دهند تا مواد بزرگی مانند نخاله های درخت و بتن را که برای یک سطل بسیار بزرگ است، جمع آوری کنند. ضمیمه ها را می توان با سطل یا به عنوان قطعات در یک چنگال استفاده کرد. گیره ها به راحتی از بیل مکانیکی متصل می شوند و جدا می شوند.

5- مارپیچ

وصل کردن مارپیچ به شما امکان می دهد تا زمین را سوراخ کنید. این اتصالات مارپیچ که توسط مدارهای هیدرولیک تغذیه می شوند، می توانند بر روی اجسام دسترسی پیدا کنند و سوراخ های عمیقی ایجاد نمایند. مارپیچ ها دارای مشخصات و اندازه های مختلف برای شرایط و زمین های مختلف حفاری هستند. طول آنها از 4 اینچ تا 50 اینچ متغیر می باشد و می توانند تا 32 فوت حفاری کنند.

هزینه لوازم بیل مکانیکی

لوازم بیل مکانیکی مانند فیلتر، روغن هیدرولیک و ... معمولا قیمت مناسبی دارند. اما قطعات اصلی بیل زنجیری معمولا دارای قیمت های بالاتری هستند. در واقع هزینه ی لوازم بیل مکانیکی با توجه به نوع آن، وزن لوازم، نو و یا کهنه بودن آن، برند لوازم و ... تعیین می شود.

سوالات متداول

لوازم بیل مکانیکی چند دسته اند؟
هر بیل مکانیکی بیش از دو هزار قطعه کوچک و بزرگ دارد که می توان آنها را به چند دسته هیدرولیک، زیربند، الکتریکی، موتور، دنده ها، جک هیدرولیک و ... تقسیم کرد.

درباره ما

جنیون کامینز درراستای ارائه تخصصی قطعات راهسازی ومعدنی ازسال 1385باکادری مجرب ازمیان زبده ترین مکانیک ها قطعه فروش هادریان حوزه فعالیت دارد. این مجموعه بابهترین کیفیت وبهترین برندها بالاترین سطح کیفیت قطعات راهسازی به شمادستگاه داران. وشرکت های راهسازی به عنوان یکی ازبهترین واردکننده ها تهیه کننده قطعات. خدمات کوچکی رادرتوسعه وآبادانی کشورداشته.

آدرس

آدرس

 تهران - ۴۵متری زرند، سه راه آذری، مجتمع تجاری کاترپیلار

درباره ما

جنیون کامینز درراستای ارائه تخصصی قطعات راهسازی ومعدنی ازسال 1385باکادری مجرب ازمیان زبده ترین مکانیک ها قطعه فروش هادریان حوزه فعالیت دارد. این مجموعه بابهترین کیفیت وبهترین برندها بالاترین سطح کیفیت قطعات راهسازی به شمادستگاه داران. وشرکت های راهسازی به عنوان یکی ازبهترین واردکننده ها تهیه کننده قطعات. خدمات کوچکی رادرتوسعه وآبادانی کشورداشته.

تماس با ما

دسترسی آسان

آدرس

آدرس

 تهران - ۴۵متری زرند، سه راه آذری، مجتمع تجاری کاترپیلار